Escuela Ourense Atletismo
CONTACTO
Av. Pardo de Cela, nº 2
(Módulo Cubierto Atletismo)
32003 - Ourense
Horario de atención:
Lunes a viernes, 18:00 a 21:00
CONTACTO CLUB
CONTACTO ESCUELA
El Tiempo

Patrocinadores
Colaboradores
Estadísticas




Redes Sociales

clubourense

O próximo sábado retomamos a competición na pista oa aire libre, tamén estas probas serán en xornada de tarde na pista ao Aire Libre do complexo deportivo de Monterrei.

Nesta modalidade deportiva, organizarase un campionato individual así como unha clasificación por equipos en base aos resultados dos/as atletas de cada entidade na competición individual.

En cada xornada, das que se disputan, os atletas de categoría Benxamín e Alevín poderán participar como máximo en dúas probas das que compoñen o programa. No caso de participar en dúas carreiras só poderá realizarse unha de máis de 250 metros.

Na categoría infantil, cada atleta poderá participar en cada xornada nun máximo de tres probas, respetando sempre a seguinte norma de participación: tres concursos; dous concursos e unha carreira ou un concurso e dúas carreiras (sendo unha de las inferior aos 250 metros). No caso de participar en dúas probas respetarase a seguinte norma de participación: dos concursos; un concurso e unha carreira ou dúas carreiras (sendo unha delas inferior aos 250 metros).

O programa de competición das xornadas previas completarase con probas para a categoría cadete e xuvenil; nas que podrán participar atletas desta categoría con ficha dilixenciada por Clubes da Delegación en Ourense e O Barco de Valdeorras da Federación Galega de Atletismo. A participación está restrinxida nas previas para as categorías Benxamín e Alevín, a un máximo de seis atletas por clube e proba.

Inscritos Horario Modificado

 

Habrá un autocar para el programa XOGADE de este sábado que irá al Complejo Deportivo de Monterrei (Pereiro de Aguiar). Hora de salida 15:15 PAVILLON OS REMEDIOS, con regreso  20:00 MONTERREI.

No os olvideis de llevar la equipación oficial del club, documentación para vuestra identificación y sobre todo muchas ganas de pasarlo bien.

Este pasado sábado por la tarde la pista de atletismo del Complejo deportivo de Monterrei acogería a multitud de deportistas con motivo de la celebración de la Iª Xornada Interzonal Atletismo Escolar en pista.
La jornada comenzó a las cuatro de la tarde con las pruebas de 1.000 y 2.000 metros marcha, además de las pruebas de longitud y martillo, masculinas y femeninas, y concluyó pasada las 19:30 de la tarde con el relevo 4×80 infantil.

Sin lugar a dudas atendiendo a las marcas conseguidas las grandes protagonistas de esta jornada serían las pruebas de lanzamiento.  Las pupilas de los entrenadores Julio y Rubén lograban superar hasta tres récords del club vigentes en sus categorías. Otro de los atletas destacados sería el sub14 Miguel Carbajales quien también lograba un nuevo récord en la carrera de los 2km. 

Se incluirían a su vez dos nuevos registros el de lanzamiento de Pelota obtenido por Marta Quiroga atleta sub12 F y el de 2 Km marcha obtenido por Javier Malingre atleta sub14 M.

 

Carbajales Castro Miguel 2.000 mts Sub 14 07:08.74
Malingre Sánchez Javier Marcha 2 km Sub 14 10:55.23
Moreno Rueda Isabella L. Jabalina 400g Sub 14 21.10 mts
Pereira Rubin  Blanca L. Disco 800 g Sub 16 25.42 mts
Pereira Rubin  Blanca L. Martillo 3 Kg Sub 16 39.41 mts
Quiroga Pousa Marta L. Pelota 300 g Sub 12 17.23 mts

 

Resultados Fotos Alberto Díaz Fotos Oscar del Campo

XXXII Reconquista – Trofeo Antonio Fernandez

Clara Mijangos se inscribiría en el Trofeo de la ciudad olívica para participar en la prueba de los 600 mts logrando una 3ª posición parando el crono en 01:47.36.

Resultados

 

Coincidindo coa celebración do Trofeo Aurum outra proba faríamos voltar os ollos espectantes ante os resultados que alí se conseguirian.

Este era o I Control de Marcas Federado que acollen as pistas de Calabagueiros no que vai de tempada. Foi organizado polo Club Adas-Proinor e do seu control ocupouse o Comité Valdeorrés de Xuíces da Federación Galega de Atletismo (FGA).

Tres atletas acudirían a estas probas: Kiara Salgado faríao nas probas de 80 mts, Lanzamento de jabalina e Triple salto acadando nesta última disciplina batir o vixente récord da sua categoría do noso club.

Os outros dous atletas , Jose Pablo Lorenzo e Pablo Nogueira ian con outro proposito, acadar a mínima para poder participar nos nacionais polo que nos agrada decir que obxetivo cumplido.  Noraboa a tod@s.

Estes foron os seus resultados:

Salgado Rodríguez Kiara 80 mts Sub 14 00:11.38
      L. Jabalina 400 g Sub 14 12.31 mts
      Triple Salto Sub 14 9.79 mts
Lorenzo conde José Pablo 100 mts Máster 00:12.42
Alvarez Nogueira Pablo 100 mts Sub 18 00:11.44

 

 

Resultados Control de Marcas Resultados Xogade

 

 

 

 

 

El Ayuntamiento de A Coruña y la Federación Gallega de Atletismo organizan el próximo 14 de abril, el VIII Maratón Coruña42, con una distancia homologada de 42.195 metros, que coincidirá con el Campeonato de Galicia Absoluto y de Veteranos Individual y de Clubes, incluida en el calendario nacional de la RFEA. Paralelamente, se celebrará una prueba de 10 km.

Plazo de inscripción: desde la publicación de este reglamento, hasta las 23:59 horas del 31 de marzo, la cuota de incripción será de 25 euros.

Plazo extraordinario de inscripción: No obstante, y para todos/as aquellos/as que por causas ajenas a la organización no puedan formalizar su inscripción antes de las 23:59 horas del 31 de marzo, tendrán la opción de realizarla desde el 1de abril y hasta las 23:59 h. del 7 de abril, con un incremento en la cuota de participación de 15€, por lo que la cuota de participación sería de 40€.

Las inscripciones gratuitas para el Campeonato Gallego tendrán que realizarse exclusivamente através del sistema online de la RFEA hasta las 23.59 del 7 de abril.

Reglamento Inscritos

 

La Agrupación Viguesa de Atletismo, con el patrocinio de ZUNFER MOTOBOMBAS y la colaboración del Concello de Vigo, organizan el “XXXII RECONQUISTA – TROFEO ANTONIO FERNÁNDEZ” de atletismo en pista, a celebrar en las pistas de Balaidos, el miércoles 31 de Marzo, bajo el control técnico del Comité Gallego de Jueces de la Federación Gallega de Atletismo.

Las pruebas serán en horario de mañana para las categorías sub16 en adelante.

Las inscripciones se realizarán a través del sistema “on line” en la web de la RFEA hasta las 20:00 horas del domingo 28 de marzo.

 

Horario Inscritos

 


 

O IX Circuito de Carreiras Correndo por Ourense  abriu xa o período de inscripcions, consta de seis probas, dende o mes de maio ata octubro deste ano. A nosa entidade colabora na proba da Ponte.

Na páxina web de Champion Chip pódese consultar tódala documentación sobre o Circuito.

O CMD organiza coa colaboración do Colexio Divino Maestro, o Club Esprintes Ourense, a Delegación Ourensana de Atletismo, o Club Deportivo Aurum, o Club Ourense Atletismo e a Asociación de Veciños Carlasca, o VIII Circuíto de Carreiras Populares de Ourense “Correndo por Ourense” en diferentes localizacións do Concello de Ourense.

 Data e Lugar
O Circuito “Correndo por Ourense” está integrado por 6 carreiras:

1ª DOMINGO 05/05/2019   CARREIRA DO VINTEÚN
2ª SÁBADO 25/05/2019      CARREIRA DO COUTO  (nocturna)
3ª DOMINGO 30/06/2019  CARREIRA DO CENTRO
4ª DOMINGO 08/09/2019  CARREIRA DA ZONA UNIVERSITARIA
5ª DOMINGO 29/09/2019  CARREIRA DA PONTE
6ª DOMINGO 20/10/2019   CARREIRA DA CARBALLEIRA

Estas probas pertencen ó calendario da Federación Galega de Atletismo e estará controlada polo Comité Galego de Xuíces e Cronometradores da FGA (Delegación de Ourense). É preciso participar en 5 carreiras para entrar na clasificación xeral ou, en caso de participar en todas, desestimarase o peor resultado.

As categorías son as seguintes:
PITUFOS 2012 E POSTERIORES
Sub-10    2010 / 2011
Sub-12     2008 / 2009
Sub-14     2006 / 2007
Sub-16     2004 / 2005
Sub-18     2002 / 2003
Sub-20     1999 / 2000
Sub-23      1997/ 1998 / 1999
SENIOR 1996  ATA Máster
Máster A DE 35 A 44 anos
Máster B DE 45 A 54 anos
Máster C DE 55 A 64 anos
Máster D MAIORES DE 65

Absoluta

 

Reglamento         Inscripción     

As inscricións realizaranse no enlace anterior, facendo constar todos os datos requiridos no procedemento de inscrición.
É imprescindible estar inscrito para ter cobertura dos seguros de RC e de accidentes.
O prazo para inscribirse no Circuíto para todos os participantes comezou o día 20 de Marzo e remata o mércores anterior a cada carreira, volvéndose abrir o luns seguinte a cada proba.

A inscrición para a primeira carreira do circuíto na que se inscriba ten un custe de 7€ para as categorías sub18, sub-20, sub-23, senior e máster, para as demais categorías será gratuíta. Unha vez realizada a inscrición non se devolverá o seu importe.

A inscrición e o dorsal serán únicos para todo o Circuíto, por tanto, o atleta debe conservar o dorsal en boas condicións. Deste xeito os atletas inscritos nalgunha carreira do Circuíto quedan automáticamente inscritos para todas as restantes.

A recollida presencial dos chips e dorsais realizarase o sábado 4 de maio de 2019 no Pavillón dos Remedios de 10:00h. a 20:00h. Con carácter extraordinario poderase recoller na secretaría da primeira competición na que participe dende 90 minutos ata 30 minutos antes de que empece a primeira proba.

 

Una de los nuevas disciplinas que está ganando muchos adeptos es la Marcha Nórdica que consiste en andar con unos bastones especialmente diseñados para el desarrollo de esta actividad física, con el objetivo de optimizar el esfuerzo físico realizado en el movimiento bio mecánico de nuestro cuerpo al andar.

Esto nos presenta un amplio panorama de actividad física apta para todas las personas, desde la  caminata terapéutica y el entrenamiento aeróbico hasta los ejercicios específicos para los atletas y la competición.

Este domingo 24 de marzo se celebró en la ciudad herculina la Copa de España de Marcha Nordica y el Iº Campeonato Gallego.

La representante del club Laura López, lograba muy buenos resultados siendo 1ª Veterana B femenina en el Campeonato Gallego y 19ª en la Copa de España.

El próximo sábado día 30 Asesou organizará una marcha en la ciudad para divulgar este deporte.

 Resultados Cpto

DUATLON ESCOLAR SAN CIBRAO DAS VIÑAS

El domingo 24 de marzo se celebraría otra actividad donde también estuvimos representados, concretamente en San Cibrao das Viñas, en la Cidad del Transporte, a partir de las 11:00 horas la prueba de dúatlon que se engloba en el calendario de competición deportiva en edad escolar para el actual curso, dentro de su fase zonal.

La representación de nuestro club correría a manos de Yeray Bóveda atleta alevín que lograba colocarse en 6ª posición en su categoría.

Esta competición era clasificatoria para la Final Provincial que se celebra en Maside el próximo 30 de marzo.

Resultados

 

El Campeonato Mundial de Atletismo INAS 2019 se dirige a Polonia, del 4 al 8 de abril. Con los mejores atletas de todo el mundo, se disputarán eventos para hombres y mujeres.

Nos acaban de confirmar que nuestro querido Alejandro Montero será uno de los integrantes del equipo español que tendrá el honor de representar a nuestro país en esta competición internacional.

Suerte.

O próximo sábado retomamos a competición, desta volta comenzan as probas na pista ao Aire Libre no complexo deportivo de Monterrei.

Nesta modalidade deportiva, organizarase un campionato individual así como unha clasificación por equipos en base aos resultados dos/as atletas de cada entidade na competición individual.

En cada xornada, das que se disputan, os atletas de categoría Benxamín e Alevín poderán participar como máximo en dúas probas das que compoñen o programa. No caso de participar en dúas carreiras só poderá realizarse unha de máis de 250 metros. Na categoría infantil, cada atleta poderá participar en cada xornada nun máximo de tres probas,respetando sempre a seguinte norma de participación: tres concursos; dous concursos e unha carreira ou un concurso e dúas carreiras (sendo unha de las inferior aos 250 metros). No caso de participar en dúas probas respetarase a seguinte norma de participación: dos concursos; un concurso e unha carreira ou dúas carreiras (sendo unha delas inferior aos 250 metros).

O programa de competición das xornadas previas completarase con probas para a categoría cadete e xuvenil; nas que podrán participar atletas desta categoría con ficha dilixenciada por Clubes da Delegación en Ourense e O Barco de Valdeorras da Federación Galega de Atletismo. A participación está restrinxida nas previas para as categorías Benxamín e Alevín, a un máximo de seis atletas por clube e proba.

Horario Rectificado Inscritos

 

Había inscripciones para la prueba de lonxitude feminina cadete pero la prueba no estaba programada en este horario con lo cual quedan anuladas.

Habrá un autocar para el programa XOGADE de este sábado que irá al Complejo Deportivo de Monterrei (Pereiro de Aguiar). Hora de salida 15:15 PAVILLON OS REMEDIOS, con regreso  20:00 MONTERREI.

No os olvideis de llevar la equipación oficial del club, documentación para vuestra identificación, crema solar y sobre todo muchas ganas de pasarlo bien.

 

 

El concello de Cangas en colaboración con la Federación Gallega de Atletismo y organizados por los clubs : Atletica A Silva-Millarario, Atletismo Santiago y Atletismo Celta continuan con las ocho jornadas de la 1ª Liga Individual de Lanzamientos Largos. En esta ocasión será el turno para la 4ª jornada, concretamente el día 30 de Marzo.
Podrán participar todos l@s atletas Federad@s, desde Sub 14 a Máster.

Las inscripciones se harán a través de la plataforma de la RFEA y a la hora de puntuar se tomaran las 3 mejores jornadas de cada atleta. Las competiciones se van a desarrollar en las pistas municipales de Cangas (como mínimo, las 3 primeras) en jornada de tarde.

Horario Inscritos

Calendario de Competiciones
AEC v1.0.4
Próximos eventos
  • 27 abril 20193ª Xornada Escolar en Pista
  • 27 abril 2019Atletismo en Pista Infantil
  • 27 abril 2019XXXI CAMPIONATO DE GALICIA DE CLUBS
  • 27 abril 2019Xornada Benxamín - Combinadas Infantil
  • 1 mayo 2019IX Copa Deputación Lugo – 4ª Xornada
  • 1 mayo 2019XIII Memorial Eugenio Torres – Trofeo AVA
  • 1 mayo 20192a Xornada XXXVI Copa Deputacion Atletismo en Pista
  • 4 mayo 20194ª Xornada Escolar en Pista
AEC v1.0.4
Medallero Autonómico 2018-19
 
 
Máster
11
5
3
19
SN
-
-
-
-
Sub-23
-
1
2
3
Sub-20
-
-
3
3
Sub-18
1
3
2
6
Sub-16
5
1
5
11
Sub-14
1
3
2
6
Sub-12
1
1
1
3
Sub-10
3
-
-
3
FEDDI
-
-
-
-
22
14
18
54


MEDALLISTAS 2017/2018

MEDALLISTAS 2016/2017

MEDALLISTAS 2015/2016

MEDALLISTAS 2014/2015

MEDALLISTAS 2013/2014

Medallero Nacional 2018-19
 
 
Máster
4
2
2
8
SN
-
-
-
-
Sub-23
-
-
-
-
Sub-20
-
-
-
-
Sub-18
-
-
-
-
Sub-16
-
-
-
-
Feddi.
-
-
-
-
4
2
2
8


MEDALLISTAS 2016/2017

MEDALLISTAS 2016/2017

MEDALLISTAS 2015/2016

MEDALLISTAS 2014/2015

MEDALLISTAS 2013/2014